Spanyol-magyar kéttannyelvű iskolák Magyarországon
A spanyol kéttannyelvű tagozatok hazai programja hasonló más, közép- és kelet-európai országokéban találhatóakhoz. Mégis büszkék lehetünk rá, hogy több mint három évtizeddel ezelőtt Spanyolország történetének egyik legsikeresebb külföldi oktatási programja éppen nálunk, a Kispesti Károlyi Mihály Gimnáziumban indult először útjára. De hol tart ma és hogyan zajlik a spanyol-magyar kéttannyelvű oktatás itthon?
A Spanyol-magyar kéttannyelvű iskolák és tagozatok Magyarországon a magyar érettségi tantervet követik, és kiváló tanulmányi lehetőségeket nyújtanak a középiskolás diákoknak. A program keretében a magyar diákoknak lehetőségük van tökéletesen elsajátítani a spanyol nyelvet, valamint megismerni a spanyolajkú országok kultúráját. Mindezt nemcsak a tantermi oktatás, hanem a számtalan tanulmányi verseny, ösztöndíjlehetőség és program is elősegíti, amelyek szervezésében és támogatásában a budapesti Spanyol Nagykövetség és a spanyol Oktatási Iroda kiemelkedő részt vállal.
Hogyan épül fel a spanyol-magyar kéttannyelvű oktatás?
A kéttannyelvű gimnáziumi oktatás 5 éves, eggyel több, mint a hagyományos középiskolai oktatási rend, és két fő szakaszra tagolódik:
1. Az ún. nulladik, vagy előkészítő évben a diákok emelt óraszámban, heti 18-20 órában tanulnak spanyol nyelvet. Ezt egésziti ki néhány alapvető tantárgy, mint a magyar, a matematika, az informatika vagy a testnevelés.
2. A gimnáziumi oktatás: a magyar középfokú tanulmányok négy éve során a spanyol nyelv és kultúra kiegészíti a tananyagot, miközben több tantárgyat részben vagy egészben spanyolul oktatnak: matematika, fizika, földrajz, történelem és spanyol civilizáció mind-mind spanyol nyelven.
A spanyol-magyar kéttannyelvű program három évtizede során elért eredmények rendkívüliek, nemcsak azért, mert a tanulók kiváló spanyol nyelvtudást szereztek, hanem azért is, mert az érettségi és az egyetemi felvételi vizsgákon is évről-évre figyelemre méltó eredményeket érnek el. Budapesten egy kétnyelvű intézmény működik, míg hat vidéki iskolában (Debrecenben, Pécsett, Miskolcon, Szegeden, Kecskeméten és Veszprémben) található spanyol kéttannyelvű tagozat.
A 2000-es évek vége óta évről évre 1000 főt számlál azoknak a diákoknak a száma, akik spanyol-magyar kéttannyelvű oktatásban vesznek részt. Ennek a létszámnak a felét hagyományosan a Kispesti Károlyi Mihály Gimnázium adja, ahol minden diák a kétnyelvű rendszert követi.
Közép- és Kelet-Európában a Károlyi az egyik első középiskola volt, amely 1988-ban már kéttannyelvű oktatást kínált a diákoknak. A pécsi, debreceni, miskolci, szegedi, kecskeméti és veszprémi középiskolákban a magyar-spanyol kétnyelvű tagozat a magyar érettségi csoportokkal, egyesekben más kéttannyelvű tagozatokkal (angol, francia, olasz) együtt működik.
A budapesti iskolában és a a vidéki kéttannyelvű tagozatokon a magyar-spanyol szakos tanárok mellett összesen 17 spanyol tanár dolgozik a spanyol Oktatási, Szakképzési és Sportminisztérium anyagi támogatásával. A kéttannyelvű tanulmányok nagy presztízsnek örvendenek országszerte, és évről-évre egyre több diák dönt úgy, hogy ebben a rendszerben folytatja középfokú tanulmányait. A túljelentkezés négyszeres, a hét iskola felsorolt iskola közül öt az ország 100 legjobb középfokú oktatási intézménye közé tartozik.