Külföldi továbbtanulás Spanyolország: Így járhatsz spanyol egyetemre
Sok magyar fiatal álma, hogy külföldön folytassa felsőfokú tanulmányait. Ha pedig valaki spanyolul tanult a középiskolában is, és rajong a mediterrán ország kultúrájáért, a vonzerő sokszorosára dagad. Spanyolországi egyetemre felvételizni messze nem lehetetlen, ugyanakkor nem árt, ha tisztában vagyunk néhány alapszabállyal. Az első lépések megtételéhez a legautentikusabb forrásból, a Spanyol Nagykövetség Oktatási Irodájától kértünk információt.
Mielőtt megosztanánk veletek az Oktatási Iroda mindenre kiterjedő prezentációját, amely afféle továbbtanulási gyorstalpalónak is kiváló, szeretnénk eloszlatni egy közkeletű vélekedést. Bár az európai keretrendszer sok szempontból segíti az átjárhatóságot a magyar és a spanyol oktatási rendszer között, maradtak még alapvető különbségek az oktatási kultúrában a mai napig. Az egyik legfontosabb ilyen, hogy mennyit érnek valójában azok a pontok, amiket itthon gyűjtünk. Az átszámításon ugyanis sok múlhat.
Ennyit ér a magyar érettségi
Bár természetesen az érettségi pontszámok kiszámításához az eredményeid átlagát fogják venni, a konverzió a következőképpen működik a spanyol oktatási minisztérium útmutatása szerint:
A kettes 5,50 pontot ér az egyetemi felvételihez használt 5-től 10-ig terjedő skálán (5-től már ,,Aprobado”-nak, vagyis ,,Sikeres”-nek számít a vizsga)
Egy hármassal 6,50 pontot tudsz bezsebelni, ami ugyanígy a ,,Sikeres” jelzőt érdemli ki a spanyol szöveges értékelés szerint.
A négyesek már ritkaságszámban mehetnek, hiszen ezt a jegyet már ,,tekintélyesnek” nevezi a szöveges értékelés. Ez 8,00-nak felel meg az öttől tízig terjedő skálán.
Ötössel érdemelheted ki a 9,00-ás pontátlagot, ami ,,kiváló” jelzőt kap a spanyol oktatási minisztériumtól, éljen!
A nagy menetelés
Mielőtt rátérünk az Oktatási Iroda összefoglalójára, érdemes áttekinteni Lévai Patrik Imre, korábbi vendégszerzőnk 5 pontját, amelyben lépésről-lépésre összeszedte, mire érdemes figyelni ebben a maratoni számban, amit spanyol egyetemi továbbtanulásnak nevezünk. A nulladik lépésnek örülhetünk: azok a diákok, akik olyan Európai Uniós országból érkeznek, ahol nincs egyetemi felvételi vizsga (természetesen Magyarország is ilyen), Spanyolországba is kérhetik felvételüket felvételi vizsga nélkül szerencsére. Innen indul a nagy menetelés.
#1. Pontszámítás online igénylése
Egy spanyolországi egyetem van megbízva a pontszámítással. Ez független attól, hogy melyik egyetemre jelentkezik a diák. Először bejelentkezik a fenti honlapon, majd kitölti az adatlapot, elküldi az ott felsorolt dokumentumok másolatát és kap postán egy igazolást, amelyen a pontjai szerepelnek. A pontszámítás csakis a gimnázium utolsó két tanévét és az érettségi eredményeket veszi figyelembe. Az eljárási díjat bankkártya adatainak megadásával lehet kiegyenlíteni. (A pontszámítást egész évben lehet kérni.)
#2. ACREDITACIÓN UNEDASISS (Korábban: Credencial)
A nyomtatvány kitöltése után és dokumentáció továbbítását követően a diák kap egy “igazolólapot” (korábban: credencial, mai nevén: ACREDITACIÓN UNEDASISS). Ez alapján jelentkezik a kiválasztott egyetemre.
#3. Egyéb feltételek
A kiválasztott egyetem szabhat egyéb feltételeket is, mint például a megfelelő spanyol nyelv ismerete (elismert nyelvvizsga), illetve a szaktól függően gyakorlati vizsgát (például művészeti szakokon).
#4. Preinscripción
A kiválasztott egyetemen július elején online “előzetes jelentkezés” (preinscripción), ennek az igazolásnak az alapján
#5. Beiratkozás
Amennyiben a jelentkezést elfogadta az egyetem, szeptemberben a sikeres menetelés személyes beiratkozással. Fontos, hogy az ügyintézés minden esetben egyénileg történik, és az intézmények honlapján keresztül. Amennyiben hitelesíteni kell fénymásolatokat (igazolni, hogy az eredeti alapján készült fénymásolatról van szó) a Spanyol Nagykövetség Konzuli Osztálya nyújt segítséget.
Végül ide kattintva lássuk, a Spanyol Nagykövetségen működő Oktatási Iroda részletes útmutatását. Kérdés esetén forduljatok hozzájuk bizalommal, ők ugyanis a legautentikusabb forrás abban az esetben, ha az álmaitokat követve úgy döntötök, Spanyolországban szeretnétek továbbtanulni és egyetemre járni. Sok sikert!