Karácsonyi desszert-körkép Spanyolországból

Mit esznek a spanyolok a karácsonyfa alatt? Ismerik a szaloncukrot? Sütnek mákos gubát? Szeretik a bejglit? Ahogy a spanyol gasztronómia, úgy a desszertek is sok meglepetést tartogatnak a számunkra.

A karácsonyi készülődés része az ünnepi desszertek elkészítése: legyen bolti vagy házi, a spanyolok is szeretnek nassolni a kiadós menü után. Ám a fára nem tesznek szaloncukrot, és mákos gubát vagy bejglit sem sütnek, sőt, személyes tapasztalatom, hogy ezeket inkább meg sem kóstolják, mert a mákot az ópiummal azonosítják. Az ajándékokat nem a Jézuska hozza szenteste, hanem a napkeleti bölcsek vízkeresztkor; és mi sem esik jobban, mint január hatodikán reggel, az ajándékok kibontása után roscónt enni reggelire.

A roscón kalácsszerű tésztáját – melynek különleges ízét a narancsvirág-pálinka (agua de azahar) adja – aszalt és kandírozott gyümölcsökkel díszítik: jöhet rá narancs, citrom, cseresznye, sütőtök, birsalma, mandula és dió. A lényeg, hogy minél színesebb legyen, hiszen annál jobban hasonlít majd a napkeleti bölcsek által hozott kincsekre vagy, egy másik magyarázat szerint, palástjuk díszítésére. Van, ahol a roscónt kettévágják, hogy tejszínes, újabban csokoládés, trüffeles vagy kávés krémmel töltsék meg.

Vajon kit rejt a karácsonyi édesség?

Óvatosan vágjuk fel, hiszen két figurát is tartalmaz: egy babszemet (haba)  és Jézus születésénél részt vevő alakok egyikét. Ha nálunk landol a bab, ki kell fizetnünk a roscónt (a spanyolok általában boltit vesznek), de ha szerencsénk van, és egy másik figurát kapunk, a reggeli erejéig mi is királyokká válhatunk. Portugáliában (bolo rei)  és más spanyol nyelvű országokban, főleg Mexikóban (rosca)  is igen népszerű, az angolszászok king cake néven emlegetik.

A spanyolok kétszer is megkísérelték felállítani a Guinness rekordot: 2008-ban a katalóniai Camós, egy évvel később pedig a murciai Lorca próbálta megsütni a világ legnagyobb roscónját. Ez utóbbi egy évig tartotta a világrekordot 363 méter hosszú, 1476 kilót nyomó, és több mint 4000 figurát tartalmazó süteményével, de 2010 óta New Orleans jegyzi a rekordot 800 métert is meghaladó roscónjával.

A roscón mellett szintén népszerű édesség a polvorón. Ahogy a neve is sejteti (a polvo szó port jelent), szinte porrá válik a szánkban, vagy éppen felragad a szájpadlásunkra. A lisztet disznózsírral gyúrják össze, és hozzáadnak egy kis cukrot, fahéjat és őrölt mandulát, kókuszt vagy szezámmagot, majd az egészet meghintik porcukorral. A legfinomabb polvorónokat Andalúziában készítik (Estepa, Sanlúcar de Barrameda, Fondón).

Polvorones, egy másik karácsonyi kedvenc

A spanyolok nagyon szeretik még a különböző trüffeleket és bombonokat is, amelyeket szívesen készítenek házilag. És igen népszerű az úgynevezett fügekenyér (pan de higo)  is, amely valószínűleg arab eredetű, és aszalt füge és őrölt mandula vagy dió keveréke, fahéjjal, szegfűszeggel és ánizzsal (esetleg ánizslikőrrel) ízesítve.

Készítsünk otthon roscónt

Hozzávalók:    1 kg búzaliszt    250 g cukor    200 g margarin    25 g instant élesztő    2 nagy vagy 3 kisebb tojás (plusz tojássárgája a kenéshez)    1 narancs    ½ l tej    csipet só    kandírozott vagy aszalt gyümölcsök és magvak (ízlés szerint)    porcukor

Süssünk roscónt!
  • A lisztet egy nagy tálba szitáljuk, a közepébe mélyedést készítünk, abba tesszük a lágy (de nem folyós) margarint, a cukrot, az élesztőt, a tojásokat, a csipetnyi sót, a narancs héját és a tejet. Az egészet összekeverjük, majd elkezdünk tésztát dagasztani belőle. Ha a massza nagyon ragad, egy kis lisztet tegyünk még hozzá, hogy könnyebb legyen vele dolgozni.
  • Amikor összeáll, a tálat lefedjük egy konyharuhával, és 3 órán át kelesztjük szobahőmérsékleten; a tészta ezalatt körülbelül a kétszeresére fog nőni.
  • Ezután alaposan átgyúrjuk, majd hengert formálunk belőle, amit koszorú alakúra formázunk. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, és még egy órán át kelesztjük. Amikor kész, megkenjük tojássárgájával, és ízlés szerint meghintjük porcukorral, majd elhelyezzük rajta a gyümölcsöket vagy magvakat; szebbek egészben, de kis darabokra is vághatjuk őket.
  • Előmelegített sütőbe tesszük, és 180 fokon körülbelül 30 perc alatt megsütjük.
  • Tippünk, hogy fogyasztás előtt hagyjátok kihűlni. Ha pedig igazán autentikusak akartok lenni, a díszítés előtt nyomjatok a tésztába apró figurákat. Forró csokival kísérve az igazi!

Start typing and press Enter to search