Spanyolországi továbbtanulás: Így kerülhetsz be egy spanyol egyetemre
Spanyolország egy más világ, pláne nekünk, magyaroknak. Nem csak a szokások és az életérzés, de többek között az oktatási rendszer is más. Lévai Patrik Imre első KT-cikkében nem volt rest, hogy követségek, konzulátusok és spanyol oktatási portálok korallzátonyai között kutasson és egy igazán hasznos útmutatót állítson össze azoknak, akik belevágnának a nagy kalandba. (FRISSÍTVE ÉS JAVÍTVA)
A spanyol felsőoktatás elszáguldott mellettünk. Az utóbbi években több spanyol egyetem is helyet kapott a világ legjobb 500 egyeteme között, ám ez bizony csak az egyik érv, ami vonzóvá teszi a spanyolországi továbbtanulást. De haladjunk a cél felé lépésről-lépésre…
Az első lépés
Legeslegelőször érdemes leszögezni, hogy spanyolul legalább B1-es szinten tudnod kell ahhoz, hogy az egész projekt sikerüljön. Ha ez nem akadály, az úgynevezett EX-15-ös számú formanyomtatványt kell kitöltened (itt találod), amit lehetőleg számítógépen tölts ki a könnyebb olvashatóság érdekében.
Ezt a nyomtatványt kell magaddal vinned a helyi rendőrségre, valamint (mivel Magyarország EU-s tagállam) a személyi igazolványod és annak másolatát, aláírva. Bár mindez kicsit bonyolultan hangzik, a videóban látható ügyintézéstől azért még messze van szerencsére…) Pláne, hogy az alig több mint 9 és fél eurós adminisztrációs díjat helyben is be tudod fizetni.
A nagy menetelés
Azok a diákok, akik olyan Európai Uniós országból érkeznek, ahol nincs egyetemi felvételi vizsga (természetesen Magyarország is ilyen), Spanyolországba is kérhetik felvételüket felvételi vizsga nélkül szerencsére.
#1. Pontszámítás online igénylése
Egy spanyolországi egyetem van megbízva a pontszámítással. Ez független attól, hogy melyik egyetemre jelentkezik a diák. Először bejelentkezik a fenti honlapon, majd kitölti az adatlapot, elküldi az ott felsorolt dokumentumok másolatát és kap postán egy igazolást, amelyen a pontjai szerepelnek. A pontszámítás csakis a gimnázium utolsó két tanévét és az érettségi eredményeket veszi figyelembe. Az eljárási díjat bankkártya adatainak megadásával lehet kiegyenlíteni. (A pontszámítást egész évben lehet kérni.)
#2. Credencial
A nyomtatvány kitöltése után és dokumentáció továbbítását követően a diák kap egy “igazolólapot” (credencial). Ez alapján jelentkezik a kiválasztott egyetemre.
#3. Egyéb feltételek
A kiválasztott egyetem szabhat egyéb feltételeket is, mint például a megfelelő spanyol nyelv ismerete (elismert nyelvvizsga), illetve a szaktól függően gyakorlati vizsgát (például művészeti szakokon).
#4. Preinscripción
A kiválasztott egyetemen július elején online “előzetes jelentkezés” (preinscripción), ennek az igazolásnak az alapján
#5. Beiratkozás
Amennyiben a jelentkezést elfogadta az egyetem, szeptemberben a sikeres menetelés személyes beiratkozással
Fontos, hogy az ügyintézés minden esetben egyénileg történik, és az intézmények honlapján keresztül. Amennyiben hitelesíteni kell fénymásolatokat (igazolni, hogy az eredeti alapján készült fénymásolatról van szó) a Spanyol Nagykövetség Konzuli Osztálya nyújt segítséget.
Ennyit ér a magyar érettségi
Bár természetesen az érettségi pontszámok kiszámításához az eredményeid átlagát fogják venni, a konverzió a következőképpen működik a spanyol oktatási minisztérium útmutatása szerint:
- A kettes 5,50 pontot ér az egyetemi felvételihez használt 5-től 10-ig terjedő skálán (5-től már ,,Aprobado”-nak, vagyis ,,Sikeres”-nek számít a vizsga)
- Egy hármassal 6,50 pontot tudsz bezsebelni, ami ugyanígy a ,,Sikeres” jelzőt érdemli ki a spanyol szöveges értékelés szerint.
- A négyesek már ritkaságszámban mehetnek, hiszen ezt a jegyet már ,,tekintélyesnek” nevezi a szöveges értékelés. Ez 8,00-nak felel meg az öttől tízig terjedő skálán.
- Ötössel érdemelheted ki a 9,50-ös pontátlagot, ami ,,kiváló” jelzőt kap a spanyol oktatási minisztériumtól, éljen!
Mennyi az annyi?
Egy biztos, a spanyolországi felsőoktatás ára jóval olcsóbb, mint például az Egyesült Királyságban. A tandíj mértékét évente az egyetemi tanács határozza meg és a tartományi kormány adja ki rendeletben. Ez változó, kreditenként határozzák meg és természetesen Spanyolországban is szakoktól függ. Évente körülbelül 2 500 – 3 000 euró az állami egyetemeken.
Finanszírozási segítségek
Spanyol tanulmányaid finanszírozásának megkönnyítésére számos rendelkezésre álló megoldás közül választhatsz. Az Oktatási, Kulturális és Sportügyi Minisztérium számos ösztöndíj és támogatási lehetőséget biztosít azoknak a diákoknak, akik teljesítik az előírt követelményeket, de a jelenlegi spanyolországi megszorításcsomag miatt minden tanuló köteles megfizetni a tandíj 15-25%-át, ami persze körülmények függvényében változik. Ebből következően még az ösztöndíjasoknak is fizetniük kell valamennyit.
A jelentkezési határidők általában előző év október közepéig tartanak és mivel a minisztérium amolyan spanyolos módon itt is csak spanyol nyelven teszi közzé az információkat, a cikk elején elhangzott nyelvi kikötés fokozottan igaz. Az állami támogatás amúgy évi 90 ezer forinttól 2 millió forintig terjed, átlagosan pedig az éves összeg 450 ezer forint körül mozog. Természetesen ezen felül rendelkezésre áll az Erasmus+ program is, amiről itt informálódhatsz jobban. Sőt, számos alapítvány nyújt még tehetséges diákoknak segítséget ezen kívül is.
Lakhatás
A felvételi és a tandíj mellett természetesen a lakhatásra is gondolnod kell majd a spanyolországi továbbtanulás esetén. Még szerencse, hogy ezen a téren is több lehetőséged van, elég ha egyetemi kollégiumban, mezei albérletben vagy a sokszor egészen kedvező árú diákszállásokban gondolkodsz. A legfontosabb mindig az alapos utánajárás, hiszen rengeteget lehet spórolni (vagy éppen veszíteni), ha figyelmes az ember és még egy kis szerencse is mellé szegődik.
Ha hasznosnak találtad a cikkünket, kérjük, segíts és oszd meg másokkal is!
Vegyük például a madridi Universidad Autónoma de Madrid (UAM) egyetemet, ahol a campuson belül található a Juan Luis Vives kollégium és az Erasmo kollégium is. Ezen felül van egy “Convive” elnevezésű programjuk is, aminek a keretében egy idősebb emberrel való együttlakást kínálnak a hallgatóknak, nemcsak sokkal kedvezőbb árakon, de talán kölcsönös társadalmi megelégedésre is… Vannak továbbá külön női és férfi kollégiumok, amik ugyanúgy az UAM felügyelete alá tartoznak, ezeket itt találod.
Ha ugyanakkor önállósodni szeretnél, a spanyol internetes ingatlankereső oldalakon kell szerencsét próbálnod. Az egyik legnagyobb ilyenre ránézve, és természetesen továbbra is a madridi példánknál maradva leszögezhetjük: a spanyol fővárosban havi 430 eurótól már kaphatsz szűk, de elég decens kis lakásokat, ami az egyetemi időszak néhány évére a legtöbbször megfelel.
A cikk kedvéért rákerestünk az UAM-tól maximum 20 perces útra lévő lakásokra, és csak az Idealistán összesen 411 találatot dobott a gép. Tehát, lehetőségből nincs hiány, ha pedig egy kis melóra adod a fejed az egyetem mellett, vagy tudsz szerezni egy jobb ösztöndíjat, havi 550-600 eurótól már igazán igényesen berendezett lakásokat találhatsz.
Végül egy tipp
Szereted a patatas bravast? Nos, ha spanyolországi továbbtanulásban gondolkodsz, a patatabrava.com-ot egyszerűen imádni fogod! Ezen az oldalon mindent megtalálhatsz, ami az egyetemei élethez szükséges, legyen az egy fórum valamelyik tárgyról, esetleg jegyzetek, lakhatási infók, professzorok emlékezetes beszólásai és más vicces/hasznos/érdekes tudnivalók. Sőt, mindig vannak olyanok is, akik lakótársat keresnek, ha tehát valamilyen kreatív (és olcsó!) lakhatási megoldásban gondolkodsz, könnyen megtalálhatod a számításaidat. Csak aztán nehogy megszaporodjanak a házibulik a végén…!
...És még néhány hasznos link:
- http://www.studyinspain.info/es/index.html
- http://www.universia.es/
- http://sepie.es/
- http://notasdecorte.es/ (felvételi pontszámok)
Köszönjük Tóth Erikának és a Spanyol Nagykövetség Oktatási Irodájának a cikkhez nyújtott segítséget.