„Nincs nyelvérzékem…” – Mire jó a nyelvi coaching?
A nyelvtanulás sikere rengeteg tényezőn múlik. Elsősorban magunkon. A legjobb tanulási platformok, a legkreatívabb nyelvtanárok, a leginnovatívabb tanulási technikák sem érnek sokat, ha nem vagyunk tisztában a céljainkkal, nincs reális helyzetértékelésünk és cselekvési modellünk. A nyelvi- vagy nyelvtanulási coaching abban segít, hogy ki tudjuk hozni magunkból a maximumot, függetlenül a céljainktól. Éppen a céljainknak megfelelően.
Abban a közel 10 éves időszakban, amíg az első gimnáziumi spanyol órától indulva az ELTE spanyol szakának elvégzésén és egy spanyolországi MA diploma megszerzésén át eljutottam az első spanyol nyelvórám megtartásáig, körülbelül másfél millióan tettek nyelvvizsgát Magyarországon. A statisztikák szerint ebből csupán 15 ezer volt spanyol… Szerencsére azóta sok minden változott, újabb 10 éven át tartó spanyol- és angoltanári pályám alatt viszont valami biztosan nem. Ezalatt az idő alatt szinte végig egy dolog foglalkoztatott:
Vajon min múlik a nyelvtanulás sikere?
A sikertelenségre ugyanis számos válasz létezik. Az első és legfontosabb, a „nincs nyelvérzékem”. Ebben a mondatban elképesztő potenciál van, ha kifogást, felmentést, vétlen külső tényező hibáztatását keressük. A nyelvérzéket senkihez sem kell kötnünk, így senkire sem hárítjuk át a felelősséget, felesleges bűntudatot ébresztve. Megfoghatatlan, lehetetlen mérhetővé tenni, így attól sem kell félnünk, hogy bebizonyosodik az ellenkezője. Végül a legfontosabb: nemcsak a sikertelenségre ad magyarázatot, de felment minket az erőfeszítések terhe alól is. A sors ellen felesleges küzdelmet folytatni. LinkedIn-oldalamon ezt a jelenséget így foglaltam össze:
Ezek után már csak a hab lesz a tortán, esetleg egy kis csokiszórás, hogy a „nincs nyelvérzékem” a fentiek miatt önbeteljesítő jóslatként is funkcionál. A nyelvtanulás, vagy éppen egy nyelvvizsga sikertelensége nemcsak a spanyoltudás hiányosságainak lehet egyenes következménye, hanem a negatív hozzáállásnak is. Az önszuggesztió pszichológiai hatása jól ismert a sikertelenség esetében is, ha sokszor mondod magadnak, hogy „nem megy, mert nincs nyelvérzékem”, jó esélyed van rá, hogy a képességeidnek csupán a töredékét aknázd ki.
Miben segít a nyelvi coaching?
A coaching módszer elnevezése sokatmondó. A mentális edzéssel egykor a Harvard Egyetem teniszcsapatának vezetőedzője, Tim Gallwey kezdett kísérletezni, majd a fókuszálás, a teljesítmény és a döntéshozatali hatékonyság növelésének módszereként az üzleti életben is megjelent. Az elmúlt évtizedekben a coaching olyan eszközzé vált, amely a fókusz kijelölésével, a perspektívaváltással, az önismeret fejlesztésével hozzásegít elképzeléseink megvalósításához és képességeink kiaknázásához az élet bármely területén.
A nyelvi coaching szintén a vállalati szférából, a cégvezetők eszköztárából került ki, hiszen a hagyományos nyelvtanulás számukra gyakran az időhiányból fakadóan elérhetetlennek és lehetetlennek bizonyult. Szükség volt egy olyan, hatékony idegennyelv-fejlesztési módszerre, amely minden tekintetben személyre szabott. Ennek legfontosabb eleme a pontos célmeghatározás, és a cél elérésének mérhetővé tétele volt. Ezt gyakran az ún. S.M.A.R.T. célok kijelölésével tehetjük meg.
Mik a SMART-célok?
Specific: specifikus, konkrét. Measurable: mérhető, követhető Achievable / attainable /actionable: elérhető / megvalósítható / akció orientált. Relevant: releváns, fontos. Time-related: határidőhöz kötött.
Mikor lehet hatékony a nyelvi coaching?
A nyelvi coachingot az aktív nyelvtanulás bevezetőjeként, magánórák vételét megelőzően vagy akár egy nyelvtanfolyam indulása előtt érdemes ütemezni. Ezen felül rossz tapasztalatok (ilyen lehet egy ügyféltalálkozó vagy tárgyalás a külföldi partnerekkel, vagy akár egy sikertelen nyelvvizsga is) nyelvtanulási elakadások feldolgozásában is hatékonyan támogathatja a nyelvtanulót.
Bár vannak, akik a nyelvi coachingot az aktív nyelvtanítás egyik módszerének tartják és tulajdonképpen a nyelvórákba integrálnak kérdezéstechnikai elemeket vagy pszichodráma feladatokat, számomra a nyelvi coaching különválik az aktív nyelvtanulástól. A nyelvi coaching ülések így valóban a célok pontos kijelöléséről, a tapasztalataid újraértékeléséről és a lehetőségeid felismeréséről. Jelöld ki a saját céljaidat és rajzold meg a saját térképedet a sikerekhez vezető úton a benned rejlő potenciál maximális kiaknázásával.
Molnár Péter
a KultúrTapas alapítója, akkreditált coach, kommunikációs szakember
Egy hónapra szerződtem, végül 10 éven át vezettem spanyol és angol nyelvtanfolyamokat. Ma akkreditált coachként, nyelvtanári tapasztalataimat ötvözve elkötelezett vagyok abban, hogy a Magyarországon csak kevesek által ismert nyelvi coaching módszerét mindenki számára elérhetővé tegyem.
Speciális lakossági és vállalati csoportokban, közép és felsővezetők egyéni oktatójaként ugyanis megtapasztaltam, hogy kizárólag világos célok mentén, egyénre szabott módon tehető igazán hatékonnyá a nyelvtanulás. További információt szakmai honlapomon olvashatsz: molnarpetercoach.hu