Milyen bakancsot válasszak a Caminóra?
Bakancs vagy túracipő? Netán szandál? Az egyik leggyakrabban előkerülő téma, hogy milyen lábbelit válasszunk a Caminón való gyalogláshoz. Erre nincs egyetlen, mindenkire egyformán érvényes recept. Lábunk formája, érzékenysége, egészségi állapota, terhelhetősége teljesen egyéni. Érdemes jó alaposan körbejárnod a cipő-témát, a kényelem és a biztonság kérdését, és érdemes minél korábban kiválasztanod a neked leginkább megfelelő lábbelit, hogy legyen időd összeszokni vele. A tutit mi sem tudjuk megmondani, de pár szempontot tudunk adni a lábbeli választáshoz a Caminóra. – A Camino de Santiago magyarországi szerelmeseinek és szakértőinek sorozata folytatódik itt és a Szent Jakab Zarándokút Facebook-oldalán egyaránt.
Ezekből a lábbelikből tudsz választani:
Kirándulócipő
Azon félcipők csoportja, amelyek a hétköznapi használatra szánt cipőkhöz, edzőcipőkhöz képest erősebb talpazattal és felsőrésszel rendelkeznek. Talpuk esetleg már a túrabakancsoknál elvárt csúszásgátlós anyagból készült – pl. Vibram. Kis tömegük és az utcai cipőkhöz hasonlóan hajlékony talpazatuk miatt könnyű bennük lépdelni és jól szellőznek. Rövid, pár napos túrákhoz és kis hátizsákos terheléshez a legideálisabbak.
Túracipő és trekking-bakancs
Több napos/hetes túrához és közepes hátizsákhoz terheléshez kicsit több talp- és lábfejvédelemre, valamint kényelemre lesz szükséged. Erre ideálisak a magas szárú túracipők, illetve trekking bakancsok. Könnyűek, talpazatuk vaskosabb és merevebb, mint az utcai cipőké, talpuk csúszásgátlós anyagból (pl. Vibram) és durvább rücsközéssel készül. Felsőrészük zártabb, mint a kirándulócipőké, de nem vízállóak.
Zarándok-tipp
A magas szárú cipők és bakancsok azoknak jó választás, akiknek könnyen kiforduló, gyengébb bokája van, mert a magasabb szár jobban tart.
Túrabakancs
A hosszú, több hetes vándorlás során, miközben nagy hátizsákot hordasz magaddal, lábadnak a túrabakancs adja a legnagyobb biztonságot és tartást. A túrabakancs fűzésének és szárkialakításának köszönhetően bokádat masszívabban tartja, talpazata még merevebb, hogy könnyebben lépést találj akár kis sziklaperemeken is. Felsőrésze strapabíró nubuk- vagy hasított bőr felhasználásával készül – esetleg az orrnál, oldalt és a sarokrésznél felgumírozva. Ha a felső részen a Gore-tex feliratot találod, a cipő mérsékelten, vagy teljesen vízálló. A vízállóságot waxolással könnyen tovább tudod növelni.
Magashegyi bakancs
Ahogy a neve is sejteti, ez kimondottan hegymászóknak, magas hegyekhez alkalmas választás. Caminóra nem megfelelő.
Váltócipő
Mivel nem egész nap gyalogolsz, utad során váltócipőre is szükséged lesz. Ebben leszel, amikor a szálláson tartózkodsz, amikor kiszaladsz a boltba vacsorának valót venni, esetleg ebben zuhanyozol, ha fertőzőnek találod a zuhanytálcát. Váltócipőnek választhatsz papucsot, vagy túraszandált.
- Papucs: könnyű, műanyag, vagy gumi papucsot válassz! Súlya alig van, gyorsan megszárad, nem dörzsöli az esetleges vízhólyagjaidat.
- Túraszandál: csakis könnyű, gumi talp részű, vászonpántos szandált válassz, amivel zuhanyozni is tudsz! Figyelj rá, hogy a szandál pántjai 3 helyen legyenek állíthatóak. Ezt a lábbelit ugyanúgy használhatod papucsként a szálláson, zuhanyzáskor, utcai cipőként, ha kimész a szállásról. Előnye, hogy a sarkadnál és a lábfejednél is fogja a lábad, nem lötyög rajtad. Ha nagy szükséged van rá, nap közbeni gyalogláshoz is használhatod. De csak sík és könnyű terepen, aszfalton ajánlott a profi túracipő szandállal való helyettesítése, hegyen, sziklás, köves, csúszós terepen inkább ne próbálkozz ezzel!
A lábbeli kiválasztása
Ha már tudod, milyen típusú lábbelire van szükséged, ki kell választanod a megfelelő méretet. Ha a polcon levő, a stílusodnak megfelelő termékek közül beleszerettél pár darabba, jöhet a próba! Indulásként rögtön egy fél, vagy akár egy egész számmal nagyobbat kérj, mint a hétköznapokban hordott cipőd mérete. A lábfejed, bokád ugyanis pár nap gyaloglás és a 8-10 kilónyi folyamatos terhelés után meg fog dagadni. Kell neki a fél-1 számmal nagyobb cipőben a hely!
Amikor cipőt próbálsz, mindenképp húzd fel a lábbeli mindkét felét, és kösd be teljesen, mintha máris indulnál! Figyelj arra, hogy lábujjaidat, lábfejedet ne nyomja a cipő orra illetve oldala, és a sarkad se mozogjon fel és alá. Járkálj benne, állj ujjhegyre, majd sarokra! Ha nyom, szorít, vagy épp lötyög benne a lábad, kérj másik méretet! Előfordulhat, hogy mindhiába, a kiválasztott modell egyik méretben sem illeszkedik jól a lábfejedhez. Ilyenkor válassz egy másik modellt, és próbáld fel, mert a lábbeli kaptafájával van gond. Ahány gyártó, sőt ahány modell, szinte annyi kaptafa. Vannak olyan gyártók, akik egy modellből több kaptafa-verziót is készítenek (pl.: Hanwag).
Zarándok-tipp
Ha pedig sikerült megtalálni az új útitársat, akkor a Camino előtt mindenképp járasd be alaposan a cipődet! Ne a Caminón kezdjen el nyomni és törni! A lábbelid megfelelő karbantartásáról és vízállóságának növeléséről, waxolásról se feledkezz meg!
Ápolás, karbantartás
- A nap végén vedd ki a talpbetétet, és tedd ki száradni a levegőre.
- A felsőrészre rakódott sarat, szennyeződést kíméletesen távolítsd el.
- A nedves cipőt lehetőleg szellős helyen szárítsd ki, és ne siettesd a száradást úgy, hogy sugárzó hőforrás közelébe teszed! Az átázott cipő kiszárításához használj újságpapírt! Gyűrd össze és tömd ki vele a cipőd orrát! A papír magába szívja a nedvességet.
- Ha csaknem teljesen kiszáradt a cipő, kezeld a felsőrészt a gyártó által ajánlott textil- vagy bőr impregnálószerrel.
- A vízhatlan membrános, a gyártó által előzetesen impregnált vastag bőrcipőket is ápolni kell a kiszáradás elkerülése érdekében. A bőrbakancsoknak waxolásra van szükségük.
Vízálló, páraáteresztő membránok
A technikai ruházatoknál már jól bevált vízhatlan, de páraáteresztő membránokat egyre több cipőbe és bakancsba építik be. A legismertebb márka, a Gore-Tex (GTX) mellett számos, hasonló tulajdonságú anyagot (MerTex, KeenDry, stb) és technológiát használnak a gyárak. A membrános bélés megóvja a lábadat a külső anyagon átszivárgó nedvességtől, ugyanakkor elég jól szellőzik, komfortos viseletet biztosít.
Túrazokni
A legfontosabb hogy ne fülledjen bele a lábad a bakancsba, aminek alapfeltétele – a jó bakancs mellett – a jó zokni viselése. Hiába lélegzős a bakancsod, ha rosszul választod meg a zoknit, az nem engedi át a testgőzt, hanem magába szívja és magában tartja sokáig, és ilyenkor olyan lesz, mintha belülről ázott volna be a bakancsod. A jó páraáteresztő képesség érdekében használják a gyártók nyári zoknikban a COOLMAX® technológiát.
A speciális poliészter anyag magába szívja az izzadságot, szárazon tartja a lábat, sőt, a felszívott nedvességet vissza tudja forgatni a láb hűtésére. A poliészter anyagot természetes pamuttal keverik, ami a kényelmet biztosítja, illetve elasztánnal, ami pedig arról gondoskodik, hogy a zokni ne gyűrődjön és ne mozduljon el a lábon használat közben! A merinói gyapjúval kevert anyagok az érzékenyebb bőrűeknek biztosítanak még természetesebb érzést – és még kevesebb rossz szagot.
A kategórián belül évszakok szerinti, azaz téli-nyári felhasználási kört különíthetünk el. Mindkét esetben több zónából összeillesztett felületek teszik alkalmassá a zoknit arra, hogy viselője lábát megóvják a mechanikai hatásoktól és a hidegtől.
- A nyári zoknik természetesen vékonyabbak, jól szellőznek, kialakításuknál fő szempont, hogy maximálisan illeszkedjen bármilyen formájú lábhoz. Enyhén párnázott, puhább felületek gondoskodnak a terhelésnek leginkább kitett felületek védelméről.
- A téli zoknik esetében a hőszigetelés kiemelten fontos. De hasonlóan a nyári kategóriához, itt is fontos a jó páraelvezetés, és a viselési komfortot növelő párnázottság.
Jótanácsok a lábápoláshoz
- A nagyobb kényelem és a kevesebb vízhólyag érdekében használj a cipődben plusz talpbetétet (puhát, vagy keményet, ízlés kérdése).
- Ha van külön érzékeny pontja a lábadnak – kalapácsujj, bütyök stb. – használj külön kis bandázsokat. Léteznek, stabilizáló, enyhe kompressziós hatású térd- boka-, sarokvédő-, lábujjvédő-, bütyökvédő bandázsok és talppárnák.
- Reggelente a zokni és a cipő felvétele előtt kend be a lábad valamilyen krémmel, ami zsírozza, puhítja a lábad. Ízlés kérdése mivel kened, ami többeknek bevált: vazelin, szarvasfaggyúkrém. Fürdés után, vagy este pedig érdemes nyugtató krémmel bekenni a lábat.
- Mindig legyenek rövidre vágva a lábkörmeid! Így kisebb az esélye a köröm megnyomódásának, a köröm alatti véraláfutások kialakulásának, a köröm begyulladásának, leesésének.
További jótanácsok és kommentek a Szent Jakab Zarándokút FB-oldalán.