Spanyol kéttannyelvű oktatás Magyarországon
Ünnepélyes keretek között, a Szépművészeti Múzeum Román Csarnokában adták át október 15-én a Spanyol Nagykövetség Díját, mellyel a magyarországi spanyol kéttannyelvű gimnáziumokban tanuló diákok teljesítményét ismerik el. A díjátadóra Spanyolország Nemzeti Ünnepe, a Día de la Hispanidad alkalmából tartott fogadáson került sor.
„Ma a spanyol nyelv korát éljük, hiszen jelenleg 21 ország államnyelve, a nemzetközi kommunikációban pedig a második legfontosabb nyelv. A spanyolul tudó 500 millió ember fontos közösséget alkot. Mi, a nyelvet használók mindig megtartjuk az egységet a különbözőségben. Ami összetart bennünket az az, hogy mindannyian tudunk spanyolul kommunikálni, és megértjük egymást. A spanyol nyelvet tanuló magyar diákok is ehhez a közösséghez tartoznak.” – kezdte köszöntő beszédében Anunciada Fernández de Córdova, Spanyolország Nagykövet Asszonya.
„A spanyol nyelv mögött ráadásul gazdag és változatos kultúra van. Miguel de Cervantes Don Quijote című művében például a spanyol nyelv formai szépsége és a gondolkodás mélysége is megmutatkozik: «A szabadság az egyik legdrágább adomány, amit az egek az embereknek ajándékoztak.» Ebből a műből nyújtanék át egy útmutatást a fiatal diákoknak is: « …aki sokat olvas, sokat jár, az sokat tud» – zárta ünnepi beszédét Anunciada Fernández de Córdova, Nagykövet Asszony.
A díjátadón 19 tanuló részesült elismerésben, a díjakat Dr. Pacsay-Tomassich Orsolya és Dr. Lőrincz Zoltán államtitkárok, Dr. Kumin Ferenc helyettes államtitkár, Dr. Gurmai Zita, Országgyűlési képviselő, az IPU Magyar-Ibériai Baráti Tagozat elnöke és Dr. Gloviczki Zoltán, az Oktatási Hivatal elnöke adták át a Nagykövet Asszonnyal.
A Spanyol Nagykövetség Díját, melyet pályázat útján nyerhettek el a spanyol kéttannyelvű gimnáziumokban tanuló 11. és 12. osztályos diákok, már negyedszer adta át a Spanyol Nagykövetség. Célja a spanyol nyelvvel és kultúrával kapcsolatos tanulmányi eredmények és tevékenységek elismerése. Magyarországon először 1988-ban a kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnáziumban vezették be a kéttannyelvű képzést, ami 2000 és 2008 között még 6 intézményben indult el, a tagozatok általában fél osztállyal működnek.
A spanyol Oktatási Minisztérium egy kétoldalú államközi megállapodás keretében már 30 éve támogatja ezt az oktatási formát, jelenleg évi mintegy 300.000 euróval. A spanyol nyelvtudás a tanulóknak később a munkaerőpiacon kiemelten hasznos lehet. Jelenleg egyébként világszerte mintegy 20 millióan tanulnak spanyolul, az Interneten a harmadik leghasználtabb nyelv, az angol és a kínai után, és Facebookon pedig a második helyen áll.
Az 53 pályázó közül kiválasztott díjazott diákok:
- Bozovic Zorka Sára a veszprémi Vetési Albert Gimnázium tanulója
- Keresztes Dániel a kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnázium tanulója
- Király Bence a debreceni Fazekas Mihály Gimnázium tanulója
- Kovács Jázmin a veszprémi Vetési Albert Gimnázium tanulója
- Gősi Virág a pécsi Kodály Zoltán Gimnázium tanulója
- Zsille Kata a pécsi Kodály Zoltán Gimnázium tanulója
- Ormándi Lilla a kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnázium tanulója
- Irmai Katica a kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnázium tanulója
- Zsámboki Anna a kecskeméti Bolyai János Gimnázium tanulója
- Tóth Boglárka a debreceni Fazekas Mihály Gimnázium tanulója
- Ábrahám Péter István a miskolci Herman Ottó Gimnázium tanulója
- Csenki Kata Hajnal a szegedi Tömörkény István Gimnázium tanulója
A gimnáziumok javaslata alapján díjazott 11. osztályos tanulók:
- Kiss Elizabet a Veszprém Vetési Albert Gimnázium tanulója
- Nagy Nóra Sarolta a kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnázium tanulója
- Kécskefalvi Luca a kecskeméti Bolyai János Gimnázium tanulója
- Kószó Kata a szegedi Tömörkény István Gimnázium tanulója
- Tiszlavicz Panna, a debreceni Fazekas Mihály Gimnázium tanulója
- Görgényi Dávid, a miskolci Herman Ottó Gimnázium tanulója
- Szántódi Benedek Máté, a pécsi Kodály Zoltán Gimnázium tanulója