Szállás Madridban: 5 plusz sok tipp, ha lakást keresel Spanyolországban
Szeptember nem a legkedvezőbb hónap a lakáskeresésre Madridban. De nem ez az egyetlen, amire rá kellett döbbennem, miközben Spanyolországba költöztem. Rájöttem, mennyire nem végeztem praktikus előkészületeket. Ez a cikk neked szól, ha szeretnéd kipróbálni magad Spanyolországban, munkát keresni, letelepedni; de mindenekelőtt, ha szükséged van egy-két tippre, hogyan szerezz szállást Madridban.
Lakás találni Madridban
Egy reggel Mexivel (róla előző cikkemben sokat írtam) a brit néni (róla keveset…) lakásához közeli kutyafuttatóban voltunk, amikor feldobta az itteni ingatlan.com, azaz az idealista.com, hogy elérhető lett egy, a paramétereimnek megfelelő lakás. Az esélytelenek nyugalmával hívtam a hirdetőt, mert addig már vagy 15 lakásmegnézésen voltam túl. Ezekből néhányra ajánlatot is tettem, de sajnos sosem én voltam a befutó…
Volt a főbérlők közt olyan, aki az első hónapon felül 4 (!) havi kauciót kért a hiányzó nominám, azaz spanyol bankszámla kivonatom miatt. Akadt olyan is, aki pénzt kért volna előre, hogy időpontot foglalhassak egy megtekintésre. Meg olyan, akinek egy havi kauciót kellett volna előre átutalnom, amiért cserébe lefoglalta volna nekem a lakást anélkül, hogy megnézhettem volna… Szóval ezen a ponton már nindzsaként hárítottam el a potenciális csalókat (¡estafadores!)
Nehezítő tényező a madridi lakáskeresésben, hogy lehetsz bár uniós állampolgár, akinek még priusza sincs, a spanyol fővárosban mégis a nulláról indulsz, ha nincs a spanyol bankszámládon legalább 3 hónapnyi fizetéskimutatás (alias „nomina”). Hiába a bociszemek, vagy annak bizonygatása, hogy tisztes állampolgár, ráadásul szobatiszta vagy a kutyusoddal együtt. Spanyolországban a főbérlők a biztosra mennek. Bármilyen előzmény, ami Spanyolországon kívül történt meg, nem igazán számítható be a kiválasztási folymatba. Tegyük gyorsan hozzá, hogy itt a törvény elsősorban a bérlőt védi, ezért nagyon szigorúan megválogatják, kinek adják ki lakást.
5 dolog, amire mindenképp figyelj oda, ha lakást keresel Madridban:
1. Előre sose utalj pénzt, főleg akkor, ha az ajánlat túl szép, hogy igaz legyen. Szorult helyzetben könnyebben belefut az ember csalókba.
2. Alapvetés lenne, de nekem nem sikerült tartanom magam hozzá: inkább érkezz 1-2 héttel a munkakezdés előtt, és keresgélj nyugodtabban lakást helyben. A legjobb opciókra ugyanis gyorsan le kell csapni, ezek szinte pár órán belül elkelnek. Olyan tippet is kaptam, hogy már a lakás megnézésekor vigyem el készpénzben a foglalót.
3. Nomina nélkül akár 4 havi kauciót is elkérhetnek, hacsak nem fejleszted a meggyőzési képességeidet kimagasló szintre.
4. Állíts be az Idealistán hirdetésfigyelőt, hogy rögtön lecsaphass a jó ajánlatokra. Az oldal rengeteg opciót, és térképet is feldob, amin be tudod rajzolni azt a városrészt, ahol lakni szeretnél.
5. Találd meg az egészséges egyensúlyt, hiszen a csalók mellett sok a jóindulatú, segítőkész ember is. Annak ellenére, hogy sokan próbálkoznak az emberből pénzt kicsalni, bízni is kell bennük bizonyos fokig… és kifejleszteni egy jó szűrőt.
Miért szerethető nagyon Madrid?
Persze ez lehet, hogy annak is köszönhető, hogy statisztikailag kimutathatóan a spanyolok rengeteget mosolyognak. Egy felmérés szerint egész pontosan 24,4-szer egy nap. Te számoltad már, hányszor mosolyodtál el egy nap?