Día de la Hispanidad – A spanyol nyelv ünnepe
1492. október 12-én Kolumbusz Kristóf, a genovai származású tengerész, közel két hónap hajózás után, még éppen matrózai lázadásának kitörése előtt megpillantotta a horizonton Guanahaní szigetét. A szigetet – miután kikötött a Spanyol Királyságtól kapott hajóival – a Megváltóról San Salvadornak nevezte el, így indítva a spanyol birodalmat, és vele együtt a spanyol nyelvet is világhódító útjára. Spanyolország nemzeti ünnepén évről évre erről emlékeznek meg október 12-én.
Az ünnepnappá nyilvánítás a felfedezés négyszázadik évfordulóján, 1892-ben merült fel először: ekkor még Día de la Raza, azaz a korszellemtől nem idegen (a spanyol) faj napja névvel illették, de az idővel aggályossá váló elnevezést 1935-ben a madridi Spanyol Királyi Akadémia a spanyol nyelv és az azt beszélők egységének tiszteletére Día de la Hispanidadra, vagyis a Spanyol kultúra („spanyolság”) napjára változtatta.
Hivatalos nemzeti ünnep azonban csak 1958-ban lett, a diktatúra idején, amikor Francisco Franco tábornok a spanyol nép hagyományaira hivatkozva rendelte el a megemlékezést Amerika felfedezéséről, „melyhez emberi mértékkel fogható nagyságú tettet, nagyobb jelentőséggel bíró dátumot nem találunk a világtörténelemben.”
A spanyol nép nagy örömére 1987-ben János Károly munkaszüneti nappá is tette október 12-t, és bár hagyományosan a Día de la Hispanidad név a mai napig fennmaradt, a királyi rendelet nemes egyszerűséggel csak „Nemzeti Ünnep” néven hivatkozik az évfordulóra, amely
„szimbólumként szolgál Spanyolország történelmének arról az idejéről, amikor a kulturális és politikai sokszínűségünkből egységes államot kovácsoltunk, a Spanyol Királyságokat egy birodalomban egyesítettük, és oly korszak kezdődött, mikor a nyelv és kultúra elterjedése átlépte az európai határokat.”
A királyi család fogadása a Zarzuela Palotában, a katonai felvonulás a Kolumbusz térig az elmúlt években (természetesen a járvány beköszöntéig) hagyománnyá vált, ahogyan az ingyenes kulturális programokból és igazi spanyolos fiesztákból sem szűkölködnek a munkaszüneti napon a spanyolok. A klasszikus zenéért rajongók a Nemzeti Filharmonikusokat, a képzőművészetet kedvelők a Prado, a Reina Sofía, a Thyssen-Bornemissza Múzeum, vagy számos egyéb kiállítóhely tárlatát élvezhetik ingyenesen országszerte.
Este pedig különleges díszkivilágítással öltöztetik ünneplőbe a madridi Királyi Palota homlokzatát annak örömére, hogy fél évezreddel Amerika felfedezése után a világon közel 400 millió embert köt össze a spanyol nyelv ismerete.